Święta Anna na obrazie nastawy ołtarzowej
Rzymskokatolicka Parafia

świętej Anny w Zabrzu

Parafialna Grupa Teatralna

 PARAFIALNA GRUPA TEATRALNA

Powstała w 2017 roku. W jej skład weszli parafianie i nie tylko, którzy na co dzień angażują się w życie parafii, uczestnicząc w Eucharystii, należąc do innych wspólnot parafialnych oraz posiadający ukryte talenty i zdolności.

Aktorów i zaangażowanych w realizację spektaklu teatralnego zaprosił do współpracy ks. Marcin Wojtczak. Pierwszym spektaklem, który obejrzało na scenie Domu Parafialnego około 300 widzów była „WIZYTA (starszej) PANI” Friedricha Dürrenmatta. Premiera odbyła się 18 listopada 2017r. Na scenie wystąpiło 20 aktorów, w tym dla większości był to debiut. Scenariusz zaadoptował i reżyserią zajął się ks. Marcin, muzyką i dźwiękiem Ewa Kudełka, sprawami organizacyjnymi Sabrina Albe Slabi, operatorami świateł byli Rafał Stanisz i Małgorzata Boruc. Obecnie Grupa przygotowała nowy spektakl, którego premiera odbyła się 2 grudnia 2018r. o godz. 16.30. Scenariusz został napisany specjalnie dla naszej grupy przez p. Adama Szymurę z Chorzowa. Spektakl zatytułowany „Pomalućku, do nieba…” Rzecz o Anieli Salawie zobaczyło około 400 widzów. Grupa planuje wystawić jeszcze raz spektakl 3 lutego 2019r. Zainteresowani proszeni są o kontakt z ks. Marcinem.

W kilku zdaniach o najnowszym spektaklu (Sabrina Albe Slabi):

„Mało jeść, dużo pracować i jeszcze więcej się modlić.” Słowa te niczym refren rozbrzmiewały w kaplicy Domu Parafialnego 2 oraz 9 grudnia. Wszystko za sprawą bł. Anieli Salawy, która stała się inspiracją do stworzenia kolejnego spektaklu Parafialnej Grupy Teatralnej. Tym razem widzów nie zaszokował widok wnoszonej na scenę trumny, nie bawiły groteskowe sceny i postaci, jak miało to miejsce podczas „Wizyty (starszej) Pani”.  W powietrzu za to unosiła się świętość połączona z niesamowitą prostotą i pokorą kobiety, która całe swoje życie poświęciła służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. Bł. Aniela to postać mało znana, a niesamowicie inspirująca. Urodzona i dorastająca w ubogim domu w Sieprawiu, pełniąca obowiązki służącej w Krakowie, mistyczka. Spektakl „Pomalućku, do nieba” to konfrontacja widza z tematem świętości, która nie jest poza jego zasięgiem. To historia czystej miłości do Boga przy jednoczesnym głębokim osadzeniu w świecie i umiłowaniu człowieka. Inspiratorem oraz reżyserem spektaklu był ks. Marcin Wojtczak, któremu bł. Aniela od wielu lat towarzyszy w życiu i kapłaństwie. To on „zaraził” miłością do tej niezwykłej kobiety grupę 19 aktorów. Scenariusz specjalnie dla naszej Grupy Teatralnej napisał pan Adam Szymura. Spektakl poprzedziły miesiące przygotowań – nie tylko prób czy spotkań roboczych. Całość pracy nad spektaklem rozpoczęła się od pielgrzymki do Sieprawia i Krakowa. Tam po raz pierwszy aktorzy wręcz namacalnie dotknęli życia i świętości bł. Anieli, właściwie jednogłośnie uznając, że obok takiej postaci nie można przejść obojętnym sercem. Przygotowanie spektaklu okazało się więc nie tylko wymagającą pracą, ale również swego rodzaju rekolekcjami, do których zostali zaproszeni również widzowie. Głęboko wierzymy, że Bóg nadal posługuje się Anielą Salawą tak, jak robił to za jej życia, a ona nie tylko wstawia się za nami, ale jest dla nas motywacją do bycia wiernymi w małych rzeczach z nadzieją, że wszyscy ostatecznie dojdziemy do nieba… Pomalućku.