Święta Anna na obrazie nastawy ołtarzowej
Rzymskokatolicka Parafia

świętej Anny w Zabrzu

Parafialna Grupa Teatralna bł. Anieli Salawy

PARAFIALNA GRUPA TEATRALNA bł. Anieli Salawy

Powstała w 2017 roku. W jej skład weszli parafianie i nie tylko, którzy na co dzień angażują się w życie parafii, uczestnicząc w Eucharystii, należąc do innych wspólnot parafialnych oraz posiadający ukryte talenty i zdolności. Wspaniałych Aktorów i zaangażowanych w realizację spektaklu teatralnego zaprosił do współpracy ks. Marcin Wojtczak.

Pierwszym spektaklem, który obejrzało na scenie Domu Parafialnego około 300 widzów była „WIZYTA (starszej) PANI” Friedricha Dürrenmatta. Premiera odbyła się 18 listopada 2017 r. Na scenie wystąpiło 20 aktorów, w tym dla większości był to debiut. Scenariusz zaadoptował i reżyserią zajął się ks. Marcin, muzyką i dźwiękiem Ewa Kudełka, sprawami organizacyjnymi Sabrina Albe Slabi, operatorami świateł byli Rafał Stanisz i Małgorzata Boruc.

Drugi spektakl, którego premiera odbyła się 2 grudnia 2018 r. o godz. 16.30  zatytułowany „Pomalućku, do nieba…” Rzecz o Anieli Salawie zobaczyło około 500 widzów. Scenariusz został napisany specjalnie dla naszej grupy przez p. Adama Szymurę z Chorzowa, który również przygotował muzykę. Spektakl po raz piąty zagrany został 3 lutego 2019 r. W przedstawieniu zagrało 19 aktorów. W organizację spektaklu wiele wysiłku wniosła Sabrina Albe Slabi oraz Rafał Stanisz – odpowiedzialny za zdjęcia i światła. Reżyserią zajął się ks. Marcin Wojtczak. Praca nad spektaklem wiązała się także z wyjazdami, pielgrzymkami twórców do Sieprawia i Krakowa. Pielgrzymka dla parafian i chętnych widzów do miejsc kultu bł. Anieli Salawy odbyła się 15 grudnia 2018 r.

Na łamach gazetki parafialnej „Odkryj, co zakryte…” w kilku zdaniach o spektaklu (Sabrina Albe Slabi):

„Mało jeść, dużo pracować i jeszcze więcej się modlić.” Słowa te niczym refren rozbrzmiewały w kaplicy Domu Parafialnego 2 oraz 9 grudnia. Wszystko za sprawą bł. Anieli Salawy, która stała się inspiracją do stworzenia kolejnego spektaklu Parafialnej Grupy Teatralnej. Tym razem widzów nie zaszokował widok wnoszonej na scenę trumny, nie bawiły groteskowe sceny i postaci, jak miało to miejsce podczas „Wizyty (starszej) Pani”.  W powietrzu za to unosiła się świętość połączona z niesamowitą prostotą i pokorą kobiety, która całe swoje życie poświęciła służbie Bogu i drugiemu człowiekowi. Bł. Aniela to postać mało znana, a niesamowicie inspirująca. Urodzona i dorastająca w ubogim domu w Sieprawiu, pełniąca obowiązki służącej w Krakowie, mistyczka. Spektakl „Pomalućku, do nieba” to konfrontacja widza z tematem świętości, która nie jest poza jego zasięgiem. To historia czystej miłości do Boga przy jednoczesnym głębokim osadzeniu w świecie i umiłowaniu człowieka. Inspiratorem oraz reżyserem spektaklu był ks. Marcin Wojtczak, któremu bł. Aniela od wielu lat towarzyszy w życiu i kapłaństwie. To on „zaraził” miłością do tej niezwykłej kobiety grupę 19 aktorów. Scenariusz specjalnie dla naszej Grupy Teatralnej napisał pan Adam Szymura. Spektakl poprzedziły miesiące przygotowań – nie tylko prób czy spotkań roboczych. Całość pracy nad spektaklem rozpoczęła się od pielgrzymki do Sieprawia i Krakowa. Tam po raz pierwszy aktorzy wręcz namacalnie dotknęli życia i świętości bł. Anieli, właściwie jednogłośnie uznając, że obok takiej postaci nie można przejść obojętnym sercem. Przygotowanie spektaklu okazało się więc nie tylko wymagającą pracą, ale również swego rodzaju rekolekcjami, do których zostali zaproszeni również widzowie. Głęboko wierzymy, że Bóg nadal posługuje się Anielą Salawą tak, jak robił to za jej życia, a ona nie tylko wstawia się za nami, ale jest dla nas motywacją do bycia wiernymi w małych rzeczach z nadzieją, że wszyscy ostatecznie dojdziemy do nieba… Pomalućku.

W Parafialnej Grupie Teatralnej bł. Anieli Salawy swoimi talentami podzieliło się następujących 30 osób (wcielając się na scenie w rolę postaci, w kolejności alfabetycznej):

SABRINA ALBE SLABI – Klara Zachanassian, Sędzina (niebawem w roli Prezenterki).

MARYSIA BORKOWSKA – Dziennikarka I.

GOSIA BORUC – Lekarka Nislan, Służąca Katarzyna (niebawem w roli Wdowy I).

JAROSŁAW BORUC – Policjant, Ksiądz Chochleński i Adwokat Fischer (niebawem w roli Szajbusa Pawła).

LUDWIKA DZIERZĘGA – Obywatelka II, Matka Anieli (niebawem w roli Wdowy III).

PAULINA GIERA – (niebawem w roli Osoby II).

BEATA GŁĄB – Zespół Uniwersytetu III wieku.

JANUSZ IRZYK – Nauczyciel.

PIOTR KALBARCZYK – (niebawem w roli Aleksandra).

GRZEGORZ KOBA – Alfred Ill, Prokurator (niebawem w roli Jacquesa).

MAGDA KOBA – Siostra Anieli Teresa (niebawem w roli Osoby III).

EWA KUDEŁKA – Obywatelka III Helmesberger, Aniela Salawa (niebawem w roli Teresy).

JOLANTA LECH – Obywatelka IV, Julia i Kowalik (niebawem w roli Wdowy IV).

ANNA MATERNIK – Ania siostra Anielki.

JUSTYNA MATERNIK – Malarka, Adwokat (niebawem w roli Dziennikarki).

MAREK MICHALSKI – Burmistrz, Ojciec Anieli (niebawem w roli Andre).

ANIELA MOŚ – Obywatelka I Hofbauer.

RYSZARD PALUCH – Ksiądz (niebawem w roli Kapelana).

SANDRA PANDER – Dziennikarka II.

MAGDA PYRDA – (niebawem w roli Pauli).

TOMASZ PYRDA – (niebawem w roli Carlosa).

WŁODZIMIERZ SMOLEC – Ochmistrz Boby sędzia Hofer.

RAFAŁ STANISZ – Operator światła i Lekarz.

JULIA STANISZ – Julka siostra Anielki (niebawem w roli Osoby I).

ZUZANNA STANISZ – Zespół Uniwersytetu III wieku i kucharka, Pani Gospodyni i Antonina (niebawem w roli Pierette).

MARTA SZYMAŃSKA – Anielka Salawa.

OLGA TROJNAR – Maria i Janina (niebawem w roli Wdowy V).

MICHAŁ WALA – Kierownik Pociągu i Koby Ludwik Spar, Listonosz i Żołnierz (niebawem w roli Strażnika Oddziałowego).

AGNIESZKA WOJCIECHOWSKA – Córka Illa Otylia, Wiktoria i Mieszczanka.

GRAŻYNA ZIMOLĄG – Żona Illa Matylda Blumhard, Żona adwokata Fischera i Ludwika (niebawem w roli Wdowy II Edith).

Przed Parafialną Grupą Teatralną bł. Anieli Salawy – Wiosna 2019 r. – praca nad nowym spektaklem. Drodzy Widzowie i Sympatycy! Trzymajcie za nas kciuki, wspierajcie dobrym słowem, z nadzieją, że zaprosimy Was WIDZÓW i ZAINTERESOWANYCH w drugiej połowie maja na przedstawienie – a będzie się działo…