Święta Anna na obrazie nastawy ołtarzowej
Rzymskokatolicka Parafia

świętej Anny w Zabrzu

05-04-2020

Ogłoszenia 05.04.2020

 • Dziś Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień.
 • Decyzją ks. Biskupa odwołane zostały planowe godziny Mszy św. we wszystkich kościołach i kaplicach Diecezji Gliwickiej. Codziennie rano przed otwarciem kościoła odprawiane są wszystkie zamówione na dany dzień intencje, jednak bez udziału ludu. Codziennie jest też odprawiamy Mszę św. do Miłosierdzia Bożego w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii. Zawieszone też zostały nabożeństwa Gorzkich Żali, Drogi Krzyżowej i inne nabożeństwa. Nie ma też w kościele wspólnie odmawianej koronki do Miłosierdzia Bożego.
 • Ze względu na nadzwyczajne i poważne okoliczności wierni są uprawnieni do skorzystania z nadzwyczajnej drogi pojednania jaką jest wzbudzenie żalu doskonałego podjętego z miłości do Boga, który daje przebaczenie nawet grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera w sobie: mocne postanowienie przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, gdy tylko będzie to możliwe i wyznanie grzechów odpuszczonych w sposób nadzwyczajny w sakramentalnej spowiedzi pod sankcją wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny. Nie będzie w parafii organizowana spowiedź przedświąteczna. Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty w dni powszednie tylko na probostwie.
 • Biskup udziela dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy św; jednocześnie przypominamy o możliwości uczestniczenia w Eucharystii za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Na naszej stronie internetowej w zakładce aktualności są podane godziny transmisji Mszy św. w radio i telewizji oraz link dzięki, któremu możemy uczestniczyć w Mszach i modlitwach przed cudownym obrazem na Jasnej Górze.
 • Ze względu na stan epidemii wszyscy wierni są zachęceni do jednoczenia się z Jezusem Chrystusem poprzez komunię świętą duchową, którą można przyjąć posługując się następującą modlitwą: Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę zjednoczyć się z Tobą w mojej duszy. Ponieważ teraz nie mogę Cie przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mego serca. Jednoczę się z Tobą jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym kiedykolwiek oddalił się od Ciebie. Amen.
 • Nasz kościół będzie otwarty w niedzielę od 10.00 do 18.00 a w dni powszednie od godz. 8.00 do 18.00 by wierni mogli wstąpić na indywidualną modlitwę. Od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Miłosierdzia nie będzie w naszym kościele adoracji Najświętszego Sakramentu. Przypominamy, że zgodnie z przepisami państwowymi nie może być w kościele równocześnie więcej niż 5 osób.
 • Nasi kapłani codziennie o godz. 20.30 odmawiają wspólnie różaniec kompletę, suplikacje i Apel Jasnogórski w intencji wszystkich chorych, osób w niebezpieczeństwie śmierci, personelu medycznego oraz o ustanie szerzącej się epidemii. Zachęcamy też wiernych do łączności w tej modlitwie w swoich rodzinnych domach. Modlitwa ta jest też transmitowana przez facebook’a
 • Kancelaria parafialna jest czynna tylko we wtorek i czwartek od godz. 10.00 do 12.00. i to tylko w sprawach pogrzebowych.
 • Serdecznie dziękujemy parafianom za wszelkie ofiary składane na rzecz naszej Parafii zarówno do skarbonek w kościele jak i przekazywane na nasze konto bankowe.
 • Caritas także w czasie epidemii stara się nieść pomoc najsłabszym. Na ten cel w parafiach co roku rozprowadzane są świece na stół wielkanocny. W tym roku wyjątkowo te świece można nabywać tylko na probostwie.
 • Dom Dziennego Pobytu „Rodzina” Caritas Diecezji Gliwickiej przygotowuje dwudaniowe obiady i dostarcza je od poniedziałku do niedzieli bezpośrednio do mieszkań osób starszych i niepełnosprawnych w cenie 16 zł. Więcej informacji pod numerem telefonu: 32 274-74-06
 • W Wielki Czwartek rozpoczynamy uroczysty obchód Świętego Triduum Paschalnego. W tym roku ceremonie w kościele będą się odbywać bez udziału wiernych. Zachęcamy do łączenia się duchowego z tym co dzieje się w tych dniach w kościele. Zapraszamy też do udziału w obchodach świętego Triduum Paschalnego za pośrednictwem mediów. Także z naszego kościoła będą transmitowane przez facebook’a (link na naszej stronie internetowej) najważniejsze celebracje. Ze względu na stan epidemii nie będzie adoracji Pana Jezusa w Ciemnicy. Nie będzie w kościele indywidualnej Adoracji Krzyża w Wielki Piątek – prosimy uczcijcie Krzyż w waszych rodzinach. Nie będzie adoracji Najświętszego Sakramentu przy Bożym Grobie w Wielką Sobotę. Nie będzie też poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny, zachęcamy jednak parafian do wspólnej modlitwy przy posiłkach. (tekst modlitwy wielkanocnej przed posiłkiem znajdziemy w „Drodze do Nieba”.
 • Wielki Czwartek
  • 18.00 Msza Wieczerzy Pańskiej – pamiątka ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Na zakończenie modlitwa różańcowa o ustanie epidemii (transmisja)
 • Wielki Piątek
  • Wierni są zobowiązani do zachowania postu ścisłego (Posiłki bezmięsne jeden posiłek do syta i maksymalnie dwa skromne), od którego nie ma żadnej dyspensy.
  • Początek nowenny do Miłosierdzia Bożego.
  • 7.00 Ciemna Jutrznia – Liturgiczna modlitwa Kościoła (transmisja)
  • 9.00 Droga Krzyżowa (transmisja)
  • 10.00 otwarcie kościoła.
  • 18.00 Liturgia Męki Pańskiej – pamiątka zbawczej ofiary Jezusa na Krzyżu. Na zakończenie modlitwa różańcowa o ustanie epidemii (transmisja)
 • Wielka Sobota
  • 7.00 Ciemna Jutrznia – Liturgiczna modlitwa Kościoła (transmisja)
 • Wigilia Paschalna – czuwanie na cześć zmartwychwstania Pana Jezusa. Początek czuwania o godz. 20.00 (transmisja)
  • Poświęcenie Ognia i Paschału.
  • czytanie Pisma św.
  • poświęcenie wody do chrztu i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
  • Msza święta za parafian
 • Niedziela Wielkanocna – pamiątka zmartwychwstania Jezusa
  • 9.00 Msza zmartwychwstania (transmisja)
Logo YouTube